Bursa Klima Servisi
Klima Bakımının Önemi

Klimalar ortam havasını temizleme özelliğine sahiptir ve elektrik tüketimleri oldukça düşüktür. Zaman içerisinde klimanın iç ve dış ünitesinden geçen hava kanallarda ve filtre mekanizmalarında bazı tıkanmalara yol açar. Pislikle dolmaya başlayan kanallardan geçerek ortama gelen hava, ortamın hava kalitesini düşürür. Bu da astım ve allerjik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yine bu tozlanma klimanın içerisindeki fanların havayı üfleyebilmesini zorlaştırır. Havayı sirküle edebilmek için klimalar daha fazla enerji harcarlar. Klimalara yapılacak periyodik bakımlar bu gibi problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Klima gibi cihazlarınızın periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. Bakımı yapılmayan cihaz yüksek enerji tüketimi ve can sağlığınız açısından tehlikeler üretebilir.
Gerekli özen gösterilmeyen, temizlenmeyen klimalar zamanla bakteri oluşumuna sebebiyet veriyor ve çalıştırdığınızda yaydığı kötü kokular yüzünden son derece rahatsız edici oluyor. Problemsiz çalışan, sisteminde gaz kaçağı bulunmayan bir klima sistemi hem daha iyi performans gösteriyor hem de uzun ömürlü oluyor. Bu da elektrik faturanıza yansıyor, Her şeyden öte; klimalar zamanında bakımı yapılmadığında ve doğru kullanılmadığında astım ve lejyoner ve kalp hastalıklarına da neden olabiliyorlar.

Bakımı yapılmayan klimalar özellikle bebek ve çocuklarınızın solunum sistemini etkiliyor, alerjik reaksiyonları ve enfeksiyonları tetikliyor. Sevdiklerinizin sağlığı için klimalarınızın bakımını yılda en az bir profesyonel kişilere yaptırınız…

Lejyoner Hastalığı (Klima Hastalığı)

lejyonerya bakterisi       Legionella Bakterisi Lejyoner Hastalığı, Legionellaceae ailesinden L.         Pneumophilia  adlı bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır.

Hastalığa neden olan bakteri 1977 yılında Philadelphia’da Lejyonerlerin toplantısı sırasında ortaya çıkan salgınla birlikte ortaya konulmuş ve bu nedenle Legionella adı verilmiştir.

Bakteri nemli ortamlarda yaşar ve bu ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bakteri bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilmekte ve bu sistemde oluşan aerosollerin ortamda bulunan insanlarca solunması sonucu akciğere yerleşerek hastalığa neden olmaktadır. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de budur. Hastalığı neden olan bakteri büyük oteller ya da buna benzer kuruluşların su sistemlerine doğal kaynaklardan bulaşabilir ve bu sistemler içerisinde bakım ve dezenfeksiyon koşullarına uyulmadığı takdirde üreyebilir. Uzman hekim görüşü için tıklayınız…

Klimaların zararlarından korunmak için neler yapmalıyız?

* Klimaların bakım ve temizliği her yıl yapılmalıdır
* Bakteri filtresi kullanılmalıdır
* Ortam için en ideal sıcaklık 25 derece… Ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir
* Klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.